Pilniki do paznokci

Pilniki do paznokci i bloczki polerskie – czym się różnią?

Pilniki i bloczki polerskie to podstawowe akcesoria do pielęgnacji paznokci. Są niezbędne do nadania paznokciom pożądanego kształtu i gładkiej powierzchni. Choć oba te narzędzia służą do podobnego celu, mają między sobą kilka istotnych różnic.

Pilniki do paznokci

Pilniki do paznokci to narzędzia wykonane z materiału o różnej ziarnistości. Ziarnistość określa, jak mocno pilnik ściera płytkę paznokcia. Pilniki o niskiej ziarnistości (np. 80) są bardzo ostre i służą do szybkiego spiłowania paznokci. Pilniki o wysokiej ziarnistości (np. 240) są delikatniejsze i służą do wyrównania powierzchni paznokcia.

Pilniki do paznokci różnią się również kształtem. Najpopularniejsze są pilniki prostokątne, kwadratowe i owalne. Pilniki prostokątne są uniwersalne i nadają się do piłowania paznokci o różnych kształtach. Pilniki kwadratowe są idealne do piłowania paznokci w kształcie kwadratu. Owalne pilniczki są polecane do piłowania paznokci w kształcie migdałów.

Bloczki polerskie

Bloczki polerskie to narzędzia wykonane z dwóch warstw o różnej ziarnistości. Warstwa o niższej ziarnistości służy do matowienia paznokci, a warstwa o wyższej ziarnistości do polerowania.

Bloczek polerski do paznokci jest mniej ostry niż pilnik. Dzięki temu jest bezpieczniejszy dla płytki paznokcia i nie powoduje jej łamliwości.

Bloczek polerski do paznokci

Zastosowanie pilników i bloczków polerskich

Pilniki kosmetyczne służą do następujących celów:

  • nadawania paznokciom pożądanego kształtu,
  • usuwania nierówności i zgrubień z płytki paznokcia,
  • przygotowania paznokci do dalszych zabiegów kosmetycznych, takich jak manicure hybrydowy lub akrylowy.

Bloczki polerskie służą do następujących celów:

  • matowienia paznokci przed nałożeniem lakieru,
  • polerowania paznokci w celu uzyskania błyszczącej powierzchni,
  • usuwania zmatowionych lakierów hybrydowych lub akrylowych.

Higiena

Pilniki i bloczki polerskie to narzędzia, które mogą przenosić bakterie i wirusy. Dlatego ważne jest, aby regularnie je dezynfekować. Można to zrobić, mocząc je w roztworze alkoholu lub chloru. Jeśli pilniki i bloczki są jednorazowe, należy je wyrzucić po użyciu.